Už v dětství vás fascinoval tento sport? Nebo jste byli pouze okouzleni tímto ušlechtilým zvířetem, které dodává člověku křídla, jenž ztratil? Ať už je to jakkoli, je to láska na celý život. I když si myslíte, že není. Jsou chvíle, kdy se budete chtít vrátit ke koním.
Začít jezdit se dá snad v každém věku, ale čím dříve, tím lépe samozřejmě. Jednou jak začnete, nebudete moci přestat. Půjdete jen stále kupředu, budete se zdokonalovat a učit dalším novým věcem. V tomto sportu je stále se co učit. Dělí se na několik stylů. Podle toho také existuje široký výběr vybavení pro koně.

jízdní policie při přehlídce
Přirozená komunikace s koněm

Přirozenou komunikací se rozumí práce s koněm bez použití uzdy či uzdečky a sedla. Jedná se především o práci ze země. Je několik technik. Nejznámější metodou je Sedm her od Pata Parelliho. Postupem času si budujete s koněm pevnější vztah založený na důvěře. Je to cesta na delší trať, proto se stává, že někteří ji po čase vzdají.

dívka v sedle koně
Anglické ježdění

Historie jezdectví je strašně dlouhá. Koně se využívali i během válečných tažení a válek. Ve středověku se postupně začaly vyvíjet jezdecké školy až do dnešní podoby. Také vznikla Španělská jezdecká škola pojmenovaná podle španělských koní, kteří se využívali v hojném počtu. Vytvořily se jezdecké disciplíny jako drezura, parkur, dostihy, všestrannost, vytrvalost, voltiž a další. Jezdí se zde na napjatých otěžích, kdy jezdec cítí v rukách kontakt s hubou koně. A dále se pracuje s váhou těla v sedle.

kovboj s koněm a se psem
Westernové ježdění

Původ má v USA na dobytčích farmách, kde kovbojové potřebovali být obratní na koních při zahánění dobytka. Šlo zde o obratnost a rychlost. Postupem času začal vznikat sport, ve kterém je mnoho disciplín jako například reining, Freestyle reining, western pleasure, trail, western horsemanship, barrel race, pole bending, working cow horse a další. Jezdí se zde na volných otěžích bez kontaktu s hubou koně. Taktéž se i zde pracuje s váhou těla v sedle. 

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Sportování vám nejenže neublíží, ale naopak díky němu posílíte své tělo a zároveň i svou duši. Při fyzické námaze se totiž vyplavují do těla takzvané hormony štěstí, mezi které patří například dopamin, serotonin nebo noradrenalin. Při sportu se rovněž zlepšuje krevní oběh a posiluje srdeční sval, díky čemuž můžete oddálit nebo rovnou předejít mnoha […]

Core trénink je v současné době velice populárním slovním spojením. Co se za ním skrývá? Nic světoborného, přelomového, inovativního. Core, neboli jádro, jsou svaly středu těla. A jeho posilování je často opomíjeno. To je obrovská chyba, jelikož tyto svalové skupiny tvoří základ pro správnou posturu, provedení jednotlivých cviků, plynulý běh, obratnost, silové a rychlostní schopnosti člověka. […]

Stačily dva zápasy a bylo rozhodnuto. České basketbalistky nezopakují svůj triumf z roku 2010, kdy na domácím šampionátu Mistrovství světa v basketbalu žen získaly jednu z nejoceňovanějších medailí, konkrétně stříbrnou. Tehdy v čele týmu stál trenér Lubor Blažek a důležitou oporou byla nezlomná Hana Horáková společně s Evou Vítečkovou. Dnes tyto skvělé vůdčí basketbalistky neúčinkovaly v pozici hráček, ale jen jako […]