Longuscz.cz

Online magazín

lonpo2.jpg

GU10

Patice GU10 si spojujeme s tzv. bodovým osvětlením. V České republice se začal tento typ svítidel rozšiřovat především od druhé poloviny 90. let, kdy se poprvé objevil v základním sortimentu stavebnin sádrokarton. Začala éra budování stropních podhledů, vestavěných skříní, půdních vestaveb, a GU10 v té době tvořily opěrný pilíř osvětlení bytových prostor i některých komerčních frakcí, zejména sféry obchodu a služeb.
světlo žárovek.jpg

E27

Říkáme ji „edisonka“, nebo edisonův závit. Je to ten klasický šroubovací systém s širokou objímkou, který přežil celé století a nebyl převálcován modernější technologií. Těžko říci, co vedlo současné vývojáře a konstruktéry k tomu, že i moderní LED diodové žárovky napodobují tvar klasických wolframových baněk, možná nostalgie. Ta je dokonce umocněna LED žárovkami z transparentního skla a s diodami umístěnými ve tvaru vlákna, které po rozsvícení připomínají svit svého předchůdce.
led diody svítilny.jpg

Po wolframových baňkách však nemusíme tesknit

·         Nostalgie je snad jediný důvod, proč si doma nějaký historický kus ponechat, tak jako to dělají např. numismatici. Vláknové žárovky totiž nevykazují žádnou podstatnou přednost, co by stála za zmínku, snad jen tepelné záření pro chovatele drobného zvířectva v teráriu.
·         LED diody mají extrémně dlouhou životnost, to je jeden z hlavních důvodů, proč jimi nahradit např. i kompaktní zářivky. Ta se dnes pohybuje v rozmezí od 50 do 100 tisíc hodin, což je při nepřetržitém provozu doba překračující 10 let.
·         Tato světla jsou velice odolná vůči mnoha vlivům. Především proti hrubému zacházení a otřesům. Lze je nasadit prakticky kamkoliv, pouze s ohledem na stupeň krytí svítidla. Mohou být v provozu ve vytápěných interiérech, ale i ve venkovním prostředí při teplotách od -35 do + 40 stupňů Celsia.
·         Nevyžadují téměř žádnou údržbu a nevyzařují žádné teplo, pouze částečně jejich napájecí zdroj, který je buď součástí patice, nebo jako externí prvek, např. u diodových pásků.

LED diodové žárovky vytlačují i kompaktní zářivky
Ohodnoťte příspěvek

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Zpracovat těsto na vánoční cukroví, knedlík či na koblihy jde nejlépe rukou. Moudro už našich babiček, které ale na rozdíl od nás neměli k dispozici moderní přístroje. Za pravdivé ho lze považovat i dnes. Některé kuchařky, najdou se mezi nimi také nově vyšlé, upřednostňují právě naše horní končetiny pro vaření a pečení na úkor kuchyňských přístrojů. […]

Kdo je vášnivý cyklista bude pro něho jízda na elektro kole asi málo zajímavá. Jízda na elektro kole neznamená, že jste líní. Co, ale dělat, když vám věk ani zdraví neslouží a vy se přesto nechcete potěšení z jízdy na kole vzdát? Jste jen sváteční cyklisté nebo se na kole pohybujete pouze po městě?  Přemýšlejte o […]

To, jaké u nás doma panují teploty, má velký vliv na to, jak se na tomto místě cítíme. Většinu roku člověk něco takového téměř neřeší, ovšem jakmile nastane léto, tak se velice snadno stane, že se naše domácnost poměrně dost vyhřeje, což je nepříjemné. Člověk nemá energii, nic ho nebaví, nemůže pořádně spát a nic […]