Malý byt nemusí nutně znamenat stísněnou kobku. I na pár metrech čtverečních se dá vytvořit příjemný, útulný prostor, který nebude připomínat skladiště. Je ovšem nutné při nákupu plánovat a také počítat s tím, že si některé věci budete možná muset nechat vyrobit na míru tak, aby seděly právě do vašeho příbytku. 
malý ale útulný byt 

Úložné prostory jsou základ

Největším problémem, se kterým se mnoho obyvatel malých bytů potýká, je nedostatek úložných prostor. Pokud máte v bytě vestavěné skříně, máte v tomto případě vyhráno, ale takováto výhra není příliš častá. Řešením je nábytek s vestavěnými šuplíky či takový, pod který se úložné díly vejdou. Postel, pohovka, ale i třeba stůl nebo křeslo zabírají místo na podlaze tak jako tak, tak proč pod ně nepořídit pár pojízdných dílů? Využijte i místo na skříních nebo nad kuchyňskou linkou. Pokud máte možnost, určitě využijte sklepní kóji, nebo si pronajměte skladovací prostor. Ty jsou ideální pro rozměrnější a sezónní věci, které nepotřebujete hned po ruce, jako je lyžařské vybavení nebo archivované dokumenty.
 malá garsonka

Žeňte to výš

Pokud máte malý byt, vyhněte se umisťování věcí na podlahu, a naopak místnost využijte až pod strop. Pod palandu se vejde pracovní kout nebo třeba šatna, méně používané či rozměrnější věci se dají pověsit na háky. Ideální jsou také vysoké police, které zaberou minimum místa na zemi, takže byt nebude působit stísněně. Cokoli se dá zavěsit na zeď, ať už televize, zrcadlo nebo třeba květináče, pověste. Soustřeďte se na svislou linii bytu, a naopak se vyhněte rozměrným a nízkým kusům, které opticky malý prostor ještě zmenší.
světlý jídelní kout 

Budiž světlo

Dalším nešvarem malých domácností bývá nedostatek přirozeného světla. Pokud se vás tato situace týká, soustřeďte se na světlé barvy a náladové osvětlení. Světlá barva nemusí být nutně jen bílá, která navíc působí zbytečně studeně a neosobně, skvěle působí například i pastelové odstíny či doplňky v jasných barvách. Naopak vyvarovat byste se měli nadužívání tmavých barev, zejména na stěnách. Osvětlení je lepší volit bodové, takové, které snadno nastavíte podle potřeb a nálady. Jednotlivé zářivky nebo řetězy malých světel vytvoří v místnosti příjemně tlumené světlo, ve kterém se vám bude příjemně bydlet.  
 
Obecně platí, že v malém bytě by nemělo být nic, co tam nutně být nemusí. Na druhou stranu i z jednoho či dvou pokojů se dá vykouzlit útulné místo, do kterého se budete rádi vracet.

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Někteří lidé využívají svoji kreativitu při řešení pracovních problémů spíše nevědomě. Soustředí se spíše na organizaci, třídění faktů, analýzu a postupné rozvíjení znalostí. Takoví lidé udržují věci v chodu a dotahují je do konce. Oproti druhému typu lidí, kteří se v kreativním přístupu k řešení problémů přímo vyžívají. Jsou to vizionáři, inovátoři a nadšenci. Jejich […]

Je jedno, jestli bydlíte v rodinném domě nebo v panelákovém bytě. Důležité je, aby byl interiér vašeho domova zdravý a též dobře větratelný. Toto bychom neměli nikdy podceňovat. Ve starších domech nebo nájemních bytech bývají špatně izolující okna. Dřevěné rámy, které po letech špatně doléhají, mají samozřejmě velký vliv na únik tepla. Pokud máte tento problém, je […]

Co může být příčinou nespavosti? V první řadě psychická nepohoda a stres. Dokonce jedním ze znaků pro diagnostiku depresí, je právě nespavost. Před spaním někdy máme tendenci přemýšlet o podstatných věcech, zasahujících do našeho života a nutkání vymýšlet různé strategie, mohou zvýšit nás krevní tlak, ale i třeba adrenalin. Nemusí se však […]