Core trénink je v současné době velice populárním slovním spojením. Co se za ním skrývá? Nic světoborného, přelomového, inovativního. Core, neboli jádro, jsou svaly středu těla. A jeho posilování je často opomíjeno. To je obrovská chyba, jelikož tyto svalové skupiny tvoří základ pro správnou posturu, provedení jednotlivých cviků, plynulý běh, obratnost, silové a rychlostní schopnosti člověka. Bez jeho posilování si zaděláváme na zdravotní potíže, nemůžeme očekávat kýžené výsledky cvičení.
masážní stroj

Střed těla – svalové skupiny

Význam této oblasti je tedy enormní. Jaké svaly ale konkrétně patří ke středu těla? Jak napovídá název, nacházejí se v oblasti mezi hrudníkem a koleny. Jejich primární funkce je spíše posturální, ale najdeme mezi nimi i svaly fázové. Většina svalů středu těla je ukryta v hlubších vrstvách a pro jejich procvičení je tak vhodné zvolit taková cvičení, která odolávají tlakům.
Svalstvo břicha, pokud je ochablé, nedokáže udržet vzpřímený postoj při delší či silově náročnější zátěži. Největšími skupinami jsou břišní sval příčný (m. transversus abdominis). Ten se nachází pod přímým svalem břišním („pekáčem buchet“) a jako široký opasek obepíná střed těla až k bederním obratlům. Dalším svalem je pak bránice, jejíž primární funkcí je zajištění dýchání, ale zároveň má vliv na postoj. Samozřejmě oblast břicha stabilizuje i přímý a šikmý svaly břišní (m. rectus a obliqus abdominis).
párové cvičení
Zádové svalstvo je tvořeno 4 vrstvami. Na povrchu je například m. latissimus dorsi, jehož spodní část zajišťuje stabilitu. Pod ním je často přemáhaný m. quadratus lumborum – čytřhranný sval bederní, který bývá častým kamenem úrazu. Pod nimi jsou tzv. intersegmentární svaly, které propojují jednotlivé obratle. Právě ty se při normálním tréninku zapojují sporadicky a je třeba je zatížit speciálně core cvičením.
Svaly hýždí a stehen jsou neméně důležité. Hýžďové svalstvo působí jako stabilizátor (extenzor) kyčle. Stejně tak fungují i svalová vlákna po vnějších stranách stehen (mj. m. iliopsoas), které kyčelní kloub stabilizují v laterálním a mediálním směru.

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Sportování vám nejenže neublíží, ale naopak díky němu posílíte své tělo a zároveň i svou duši. Při fyzické námaze se totiž vyplavují do těla takzvané hormony štěstí, mezi které patří například dopamin, serotonin nebo noradrenalin. Při sportu se rovněž zlepšuje krevní oběh a posiluje srdeční sval, díky čemuž můžete oddálit nebo rovnou předejít mnoha […]

Stačily dva zápasy a bylo rozhodnuto. České basketbalistky nezopakují svůj triumf z roku 2010, kdy na domácím šampionátu Mistrovství světa v basketbalu žen získaly jednu z nejoceňovanějších medailí, konkrétně stříbrnou. Tehdy v čele týmu stál trenér Lubor Blažek a důležitou oporou byla nezlomná Hana Horáková společně s Evou Vítečkovou. Dnes tyto skvělé vůdčí basketbalistky neúčinkovaly v pozici hráček, ale jen jako […]

Pro řadu lidí je normální posilování a tvarování postavy jen za pomoci váhy vlastního těla zdlouhavou záležitostí, než jsou viditelné první výsledky. Pro někoho je to nudnou záležitostí, která tak jedince odradí ještě dříve, než by se mohl dostavit vytoužený první výsledek. Oproti tomu je naopak gymnastický míč velmi zábavnou pomůckou, která dokáže maximálně zaujmout […]