Stáří si někdo idylicky představuje jako období, kdy už bude jen odpočívat, číst, cestovat a užívat si volných dní.   Takto bychom si to asi v ideálním případě všichni přáli, nicméně realita bývá mnohdy jiná a není tak růžová.
Stáří s sebou nese spoustu komplikací, mezi které patří zejména zhoršení zdravotního stavu, snížení kognitivních funkcí, nebo osamělost. Nezřídka se stává, že jsou senioři okradeni, přepadeni, nebo se stanou terčem podvodníků.  
nouzové tlačítko
Staří lidé jsou často odkázáni na pomoc svých nejbližších, a když toto není možné, tak na pomoc různých služeb a organizací. Naštěstí dnes sociální služby nabízejí široké spektrum pomoci seniorům, nebo možnosti, jak jim ulehčit jejich nesnáze.

Kromě běžně známé a všude dostupné pečovatelské služby, vznikají také specifické a také moderní služby pro staré občany. Mezi ně patří například Senior taxi. Služba ve své podstatě funguje stejně, jako běžný taxík. Jen je určen speciálně pro seniory nebo hendikepované občany. Zřizovány jsou již v několika velkých i menších městech v rámci republiky. Za nízký poplatek, průměrně okolo dvaceti až padesáti korun, může být senior odvezen k lékaři, na nákup, na úřad, nebo také na hřbitov či na návštěvu ke známým.

Výhodou je tedy skutečnost, že automobil je občanovi přistaven až před vchod jeho domu a nemusí se trmácet na zastávku. Ocení to zejména senioři, kteří mají problémy s chůzí.
Další užitečnou službou pro seniory, která se v poslední době začíná rozšiřovat, je takzvané Tísňové tlačítko. Slouží především osamělým osobám, které se mohou ocitnout v situaci, pro ně ohrožující. Může to být jak úraz, nebo zdravotní komplikace, tak také přepadení nebo podobný násilný čin, kterých se v současné době vůči seniorům hromadí.

Tlačítko funguje jako náramek, který je upevněn na ruce seniora a v případě nouze jej stačí pouze stisknout. Některé služby fungující na stejném principu užívají speciální mobilní telefon, určený výhradně pro seniory, kde je rovněž nouzové tlačítko. Vše je napojeno na služebnu městské policie, která má GPS souřadnice seniora a ihned vyrazí na pomoc.
taxi auto
Běžnou službou jsou také přednášky a osvětové akce pro seniory pořádané jak různými neziskovými organizacemi, tak také policií. Cílem je seniory varovat před nekalými postupy různých podvodníků, kteří z nich buď chtějí vymámit peníze, nebo je rovnou ukrást.

Služby pro seniory
Ohodnoťte příspěvek

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Masáže si můžete dopřát, když Vás bolí záda či preventivně proti bolesti nebo prostě abyste si užili chvíli odpočinku a cítili se jako znovuzrození. Ale v nabídce je tolik možností – tak kterou si vybrat? Uvádí se, že existuje dokonce přes tisíc různých druhů masáží. Nejdůležitější roli ale samozřejmě hraje masér – jeho zkušenosti, správná technika […]

V podnikání, více než kde jinde, pociťujeme nedostatek času. Nevyplníme včas objednávky a už nám dodavatel nemůže zaslat zboží v požadovaném týdnu. Nestihneme termín pro podání přiznání a jiných formulářů na úřad a už se vystavujeme riziku pokuty. Chvíle zpoždění s výrobou a už nám hrozí velké penále od našich zákazníků. Čas nás v podnikání stojí opravdu velké peníze. […]

Jaké by to bylo léto bez slunce a zábavy v bazénu, to si snad dovede každý z nás představit. Lidé se zdravotním postížením zažívají takové pocity často. To se ovšem mění. Morgan´ Wonderland, vodní svět v texaském San Antoniu, začátkem léta otevřel novou část pro lidi s tělesným postižením a umožnil jim tak přístup k téměř všem atrakcím. Celá přestavba […]