Doma musí být útulno. A aby bylo útulno, musí být teplo. Radiátory, které jsou napojené na ústřední topení, nám sice tuto službu zajistí, není to ale ono. Stále více lidí si do svých domovů pořizuje kamna krbová. Není divu. Už jen pohled na sálající plameny navozuje pocit tepla a pohody. Asi to máme v sobě zakódované z dob pravěkých, kdy se lidé ohřívali v jeskyních u svých ohňů. Někteří lidé se pořízení krbových kamen trochu brání. Považují jejich instalaci za příliš náročnou. V tom se však mýlí.
gril u krbu
Pokud není jejich domovem panelák, ale rodinný domek, tak není, čeho se obávat. K pořízení krbových kamen totiž stačí jen jedna věc. Tou je komín. Ideální je, pokud má komín průměr sto až sto padesát milimetrů. Pak jen stačí napojit kamna na kouřovod. Běžná krbová kamna spotřebují za hodinu dva až tři kilogramy paliva. Záleží pochopitelně na výkonu a účinnosti kamen a také na kvalitě dřeva.
plamen v kamnech

Krbová kamna mají i nevýhody

Pokud potřebujeme vytopit více místností, budou lepší volbou kamna, která jsou vybavená teplovodním výměníkem. Ten se napojí na teplovodní rozvod a budeme mít teplo v celém domě. Krbová kamna jsou i skvělou dekorací do obývacího pokoje, ale mají i své nevýhody.
1)      Každodenní čištění– pokud bychom nechávali popel uvnitř, snížili bychom výkon.
2)      Prašnost– vzhledem k tomu, že se přikládá přímo v místnosti, vypadává popel na podlahu.
3)      Jsou náročné na místo– i přesto, že se nám kamna zdají celkem subtilní, tak musíme počítat s tím, že zaberou i dost místa okolo sebe.
Krbová kamna určitě nebudeme vybírat jen podle vzhledu. Musíme si uvědomit, jestli je budeme instalovat do starého domu nebo do novostavby. Pokud se bude jednat o starý objekt, musíme počítat s dvojnásobným výkonem. Výkon spočítáme jednoduše tím, že vynásobíme vytápěnou plochu výškou stropu. Jeden kilowatt stačí k vytopení dvaceti metrů krychlových starého objektu. U nového je to jednou tolik.

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Radujete se z vašeho potomka a chcete ho mít na očích ve dne v noci. Pokud vám to rozměr vaší ložnice dovolí, přistěhujete do ložnice i dětskou postýlku a děťátko s vámi sdílí nejen dny, ale i noci. Na zařizování dětského pokoje je ještě dostatek času. Ale čas letí a ani se nenadějete a z vašeho miminka se stává […]

Někteří lidé využívají svoji kreativitu při řešení pracovních problémů spíše nevědomě. Soustředí se spíše na organizaci, třídění faktů, analýzu a postupné rozvíjení znalostí. Takoví lidé udržují věci v chodu a dotahují je do konce. Oproti druhému typu lidí, kteří se v kreativním přístupu k řešení problémů přímo vyžívají. Jsou to vizionáři, inovátoři a nadšenci. Jejich […]

Je jedno, jestli bydlíte v rodinném domě nebo v panelákovém bytě. Důležité je, aby byl interiér vašeho domova zdravý a též dobře větratelný. Toto bychom neměli nikdy podceňovat. Ve starších domech nebo nájemních bytech bývají špatně izolující okna. Dřevěné rámy, které po letech špatně doléhají, mají samozřejmě velký vliv na únik tepla. Pokud máte tento problém, je […]