Longuscz.cz

Online magazín

Doma musí být útulno. A aby bylo útulno, musí být teplo. Radiátory, které jsou napojené na ústřední topení, nám sice tuto službu zajistí, není to ale ono. Stále více lidí si do svých domovů pořizuje kamna krbová. Není divu. Už jen pohled na sálající plameny navozuje pocit tepla a pohody. Asi to máme v sobě zakódované z dob pravěkých, kdy se lidé ohřívali v jeskyních u svých ohňů. Někteří lidé se pořízení krbových kamen trochu brání. Považují jejich instalaci za příliš náročnou. V tom se však mýlí.
gril u krbu
Pokud není jejich domovem panelák, ale rodinný domek, tak není, čeho se obávat. K pořízení krbových kamen totiž stačí jen jedna věc. Tou je komín. Ideální je, pokud má komín průměr sto až sto padesát milimetrů. Pak jen stačí napojit kamna na kouřovod. Běžná krbová kamna spotřebují za hodinu dva až tři kilogramy paliva. Záleží pochopitelně na výkonu a účinnosti kamen a také na kvalitě dřeva.
plamen v kamnech

Krbová kamna mají i nevýhody

Pokud potřebujeme vytopit více místností, budou lepší volbou kamna, která jsou vybavená teplovodním výměníkem. Ten se napojí na teplovodní rozvod a budeme mít teplo v celém domě. Krbová kamna jsou i skvělou dekorací do obývacího pokoje, ale mají i své nevýhody.
1)      Každodenní čištění– pokud bychom nechávali popel uvnitř, snížili bychom výkon.
2)      Prašnost– vzhledem k tomu, že se přikládá přímo v místnosti, vypadává popel na podlahu.
3)      Jsou náročné na místo– i přesto, že se nám kamna zdají celkem subtilní, tak musíme počítat s tím, že zaberou i dost místa okolo sebe.
Krbová kamna určitě nebudeme vybírat jen podle vzhledu. Musíme si uvědomit, jestli je budeme instalovat do starého domu nebo do novostavby. Pokud se bude jednat o starý objekt, musíme počítat s dvojnásobným výkonem. Výkon spočítáme jednoduše tím, že vynásobíme vytápěnou plochu výškou stropu. Jeden kilowatt stačí k vytopení dvaceti metrů krychlových starého objektu. U nového je to jednou tolik.

Teplo dělá domov
Ohodnoťte příspěvek

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Co může být příčinou nespavosti? V první řadě psychická nepohoda a stres. Dokonce jedním ze znaků pro diagnostiku depresí, je právě nespavost. Před spaním někdy máme tendenci přemýšlet o podstatných věcech, zasahujících do našeho života a nutkání vymýšlet různé strategie, mohou zvýšit nás krevní tlak, ale i třeba adrenalin. Nemusí se však jednat […]

Někteří lidé využívají svoji kreativitu při řešení pracovních problémů spíše nevědomě. Soustředí se spíše na organizaci, třídění faktů, analýzu a postupné rozvíjení znalostí. Takoví lidé udržují věci v chodu a dotahují je do konce. Oproti druhému typu lidí, kteří se v kreativním přístupu k řešení problémů přímo vyžívají. Jsou to vizionáři, inovátoři a nadšenci. Jejich přístup bývá originální […]

Malý byt nemusí nutně znamenat stísněnou kobku. I na pár metrech čtverečních se dá vytvořit příjemný, útulný prostor, který nebude připomínat skladiště. Je ovšem nutné při nákupu plánovat a také počítat s tím, že si některé věci budete možná muset nechat vyrobit na míru tak, aby seděly právě do vašeho příbytku.    Úložné prostory jsou základ […]