Co může být příčinou nespavosti?

V první řadě psychická nepohoda a stres. Dokonce jedním ze znaků pro diagnostiku depresí, je právě nespavost. Před spaním někdy máme tendenci přemýšlet o podstatných věcech, zasahujících do našeho života a nutkání vymýšlet různé strategie, mohou zvýšit nás krevní tlak, ale i třeba adrenalin. Nemusí se však jednat pouze o negativní myšlenky. Je známo, že člověk v dobré náladě a euforii nemá takovou potřebu spánku, jako člověk v laxnějším rozpoložení.
bílé prostěradlo
V horším případě může tento euforický stav skončit až v manické epizodě. Což se nemusí zpravidla stát pouze nemocným lidem trpícím bipolárně afektivní poruchou, která se manickými stavy vyznačuje. Zkrátka k rozrušení a sníženou potřebu spánku vám může přivodit i příliš pozitivní naladění. Ale každý spánkový deficit končí v lepším případě špatnou náladou, v těch horších až v depresích.

Spánek je nedílnou součástí našeho fungování a ať už je důvod jakýkoliv, vždy bude mít negativní dopad na vaše fungování . Příčinou může být také nadměrné užívání kofeinu, nebo kouření cigaret. Také jej může doprovázet nějaké onemocnění, které svými příznaky narušuje správný chod těla a mozku, ať už kvůli bolesti, nebo špatně funkci organismu.

Jak si můžeme pomoci?

Naše životy už bohužel nejsou často tak prosté, jako například před sto lety. Proto i náš mozek registruje více podnětů, které v nás vytváří neklid. Ne každý z nás má tak fyzicky náročné dny, které donutí naše tělo ve večerních hodinách rezignovat. S tím ale můžete pracovat. Před spaním můžete využít různé meditační metody, například jógu, autogenní trénink, poslouchání příjemné hudby, nebo i jednoduché cvičení.
holý krk

Pakliže vám ani toto nepomůže a nechcete svůj problém řešit s lékařem, zkuste využít volně dostupnou alternativní medicínu. Většinou ve složení různých bylinek, jako třeba kozlík lékařský, meduňka, nebo heřmánek. Tyto extrakty prokazatelně uklidňují a ke spánku úspěšně napomáhají. Dají se pít jak čaj, nebo i tabletky, které se dají zakoupit v lékárně. Pokud problém stále přetrvává a má negativní dopad na váš život, nebojte se oslovit odborníka, který vám může předepsat speciální přípravky, nebo hypnotika, která by ve většině případech měla s velkou pravděpodobností pomoci.

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Radujete se z vašeho potomka a chcete ho mít na očích ve dne v noci. Pokud vám to rozměr vaší ložnice dovolí, přistěhujete do ložnice i dětskou postýlku a děťátko s vámi sdílí nejen dny, ale i noci. Na zařizování dětského pokoje je ještě dostatek času. Ale čas letí a ani se nenadějete a z vašeho miminka se stává […]

Někteří lidé využívají svoji kreativitu při řešení pracovních problémů spíše nevědomě. Soustředí se spíše na organizaci, třídění faktů, analýzu a postupné rozvíjení znalostí. Takoví lidé udržují věci v chodu a dotahují je do konce. Oproti druhému typu lidí, kteří se v kreativním přístupu k řešení problémů přímo vyžívají. Jsou to vizionáři, inovátoři a nadšenci. Jejich […]

Je jedno, jestli bydlíte v rodinném domě nebo v panelákovém bytě. Důležité je, aby byl interiér vašeho domova zdravý a též dobře větratelný. Toto bychom neměli nikdy podceňovat. Ve starších domech nebo nájemních bytech bývají špatně izolující okna. Dřevěné rámy, které po letech špatně doléhají, mají samozřejmě velký vliv na únik tepla. Pokud máte tento problém, je […]