Spousta nástrojů, které dříve lidé používali v boji nebo k lovu, dnes slouží pouze k zábavě nebo sportovním účelům. Stačí si vzpomenout na luk a šípy nebo na bumerang. Ačkoliv je bumerang považován za nástroj, který používali výhradně australští domorodci, archeologické nálezy prokázaly, že byl rozšířen téměř po celém světě. 
·         Předchůdcem bumerangu byla lovecká a válečná zbraň – kylie.
·        Je stejně zahnutá, ale oproti bumerangu se nevrací.
·        Nejstarší kylie byla nalezena na polské straně Tater a její stáří je odhadováno na dvacet tisíc let.
·        Byla vyrobena z mamutího klu.
puntíkatý bumerang
Bumerang vznikl jako lovecká zbraň na různých místech naší planety.Ale pouze v Austrálii je dodnes k těmto účelům používána. V ostatních částech světa je to už jen nástroj zajímavé zábavy.
–         Aby se mohl bumerang vrátit, musí mít profil křídla.
–         Jestliže se vyhodí správným způsobem, vytvoří se aerodynamický vztlak, který zakřiví jeho dráhu.
–         Letí tedy po obloukové dráze a vrací se zpět ke svému majiteli.
–         A aby nedošlo ke zranění, je potřeba ho zachytit mezi obě ruce.
Zajímavý pokus udělal japonský astronaut Takao Doi, který ho otestoval přímo v kosmu. Zjistil, že se vrací i ve stavu beztíže.

Zábava i sport

Sportovních disciplín, které se zabývají házením bumerangu, je několik druhů. Většinou se hodnotí
·        přesnost
·        vytrvalost
·        vzdálenost.
U některých disciplín je hodnocena i maximální výdrž ve vzduchu. Zajímavou disciplínou je „Juggling“. Jedná se o žonglování se dvěma bumerangy. Opravdovým přeborníkem je Švýcar Manuel Schütz, který získal prvenství hned v několika kategoriích.
yolo bumerang
1)      Vytrvalost– jedenaosmdesát chycení.
2)      Vzdálenost– dvě stě třicet osm metrů.
3)      Opakované chytání– tisíc dvě stě devadesát sedm chycení.
VYZNAVAČI TÉTO ZÁBAVY ALE VARUJÍ PŘED JEDNÍM PROBLÉMEM – házení bumerangu je silně návykové. Jak jednou hodíš, už budeš házet napořád.

longuscz.cz | maruska.kucerova74@email.cz

Related Posts

Je to tak trochu zábava pro odvážné, ale zároveň romantické duše. Jen tak se vznést do oblak a nechat se unášet do dálek větrnými proudy. Pro jednoho je to vrchol odvahy, který nesnadno překoná, pro jiného to je splněním snu. Snu o svobodě, nadhledu, snu o romantice. A o čem je řeč? Samozřejmě, že o […]

Ve vzpomínkách se mi vybavuje příjemná krajina, kterou projíždí vlak tažený parní lokomotivou. Ze zatáčky se vynořuje syčící parní lokomotiva VLKAVA  a  z ní za nezaměnitelného pískajícího zvuku létají všemi směry obláčky páry. A Tomáš popoháněný tetičkou Apolenou běží přes louky, pole, aby mašinfírovi připomněl, že je středa a proto má zastavit panu doktorovi. Po […]

Máte-li chuť vyzkoušet si na vlastní kůži, že jste schopni nikoli pouze začít, ale také kompletně dokončit výzvu, kterou v sobě každé křížovkářské zadání přirozeně nese? Nebo si chcete prostě jen na chvíli oddychnout na hrnkem kávy, který si zpestříte procvičováním svých mozkových závitů a paměťových stop?   V obou případech můžeme potvrdit, že si dokážete zábavu, […]